Znana je tudi najboljša slovenska osnovna šola s področja znanj prve pomoči

Znana je tudi najboljša slovenska osnovna šola s področja znanj prve pomoči

Naslov se vrača na OŠ Šempeter v Savinjski dolini

Ljubljana, 11. maja 2025 – V soboto, 10. maja, se je sklenilo tridnevno državno preverjanje znanja prve pomoči za visokošolske zavode ter srednje in osnovne šole, ki je resnično ponudilo čisto vse mogoče. Nepredvidljive vremenske razmere, ki so že tako zahtevne realistične scenarije, še dodatno otežile, odlični imitatorji in nazorne poškodbe in nenadna obolenja ter seveda odlično pripravljene ekipe, ki so vse tri dni dokazovale, da so pripravljeni na prav vse. Za nekatere zgolj fraza, za vse sodelujoče pa iskreno priznanje – prav vsi so zmagovalci. Zakaj? Zato, ker bi znal prav vsak izmed njih rešiti življenje.

Sobotno jutro se je začelo, kot smo predvidevali – s poplavo otroške energije, sproščenosti in dobre volje in nekaj žarki sonca. Po uvodnem pozdravu župana Občine Črnomelj, gospoda Andreja Kavška, ki je vsem še enkrat izrekel dobrodošlico v čudoviti Beli krajini ter čutnem nagovoru predsednice RKS – OZ Črnomelj, gospe Ljudmile Kocjan, ki je mladim položila na srce, kako zelo pomembna so znanja in veščine prve pomoči zanje in za njihova življenja, saj so prav oni tisti, ki predstavljajo temelj naše družbe za prihodnja desetletja; je sledil krajši kulturni program. Najprej se nam je s toplo interpretacijo pesmice Ciciban in čebela pesnika Otona Župančiča, enega od sinov Bele krajine, predstavil mladi Lenart Oskar Vuk, tretješolec OŠ komandanta Staneta Dragatuš, potem pa še twirling šov članic Twirling kluba Bela krajina, Lare Pezidrc in Tie Šenica, sicer udeleženk evropskega prvenstva v twirlingu, sicer učenk OŠ komandanta Staneta Dragatuš. Sledile so spodbudne besed generalne sekretarke RKS, Cvetke Tomin, navodila strokovne vodje preverjanja, Tine Jakopič Aškerc in nato so odšli …

Najprej v OŠ Mirana Jarca Črnomelj, naših enkratnih gostiteljev zadnje tri dni, na teoretično preverjanje znanj o zgodovini, pomenu in poslanstvu Rdečega križa ter o prvi pomoči in potem na delovišča. Tokrat lahko napišemo tudi nekaj več o tem, s čim vse so se morale spoprijeti – prometno nesrečo motornega kolesa in osebnega vozila, v katerem je bil dojenček in kjer so morali biti pozorni na prav vsako malenkost, pa splet neverjetnih okoliščin, ki je vključeval tako padec z lestve in odprti zlom noge kot odrezane prste, svoja znanja in izkušnje so preverjali tudi na primeru utopitve, zadušitve, vročinske kapi, zadušitve z bombonom, nezavestno nosečnico. Morali so prepoznati in pravilno oskrbeti različne rane, se ukvarjati s hudo motečo in še huje vinjeno osebo (vse kot del scenarijev), ugrizom kače in psa, odstranjevanjem čelade ter odrezano nogo. Resnično, prav vsi udeleženci, vse tri dni, so zmagovalci.

V zgodnjih popoldanskih urah in pod žgočim belokranjskim soncem so zaključno slovesnost otvorili člani Otroške folklorne skupine Dragatuš, ki s plesom in glasbo že skoraj 70 let skrbijo za ohranjanje ljudskega izročila Bele krajine. Nika Kuzma, Neža Barič in Judita Ilenič so vodje skupine, ki so z mladimi folkloristi pripravili nepozaben nastop – najprej plesno točko Splet in potem še kratek tradicionalni instrumentalni vložek delčka Mladih godcev, z duetom violine in klarineta. Veseli in ponosni smo, da smo v teh dneh lahko občudovali ne le številne mladostnike, ki so vešči prve pomoči, ampak smo lahko uživali tudi v bogatem kulturnem spremljevalnem programu mladih, ki skrbijo za ohranjanje kulturne dediščine.

Seveda pa so vsi najbolj nestrpno čakali rezultate. Strokovna vodja preverjanja vse tri dni, Tina Jakopič Aškerc, je pred samo razglasitvijo priznala, da je bilo letošnje državno preverjanje eno najbolj zahtevnih – tudi sama je pravzaprav vse nivoje preverjanj večkrat izkusila – od osnovnošolke do kasneje študentke, od lokalnega, prek regijskega do državnega nivoja; in da je bolj resnično lahko le življenje samo. Ampak oni so pripravljeni nanj – lahko rešujejo življenja in so na to lahko zelo ponosni.

Četrto mesto so letos osvojili OŠ Col (RKS – OZ Ajdovščina), OŠ Gornja Radgona (RKS – OZ Gornja Radgona), OŠ Podgora Kuteževo (RKS – OZ Ilirska Bistrica), OŠ Vojke Šmuc Izola (RKS – OZ Izola), OŠ Simona Jenka Kranj (RKS – OZ Kranj), OŠ Jožeta Gorjupa Kostanjevica na Krki (RKS – OZ Krško), OŠ Gabrovka – Dole, PŠ Dole (RKS – OZ Litija), OŠ Božidarja Jakca (RKS – OZ Ljubljana) in OŠ Majšperk (RKS – OZ Ptuj). Morda so nekateri želeli ali celo hoteli več, a življenje je učenje in letošnje preverjanje je vsem čudovita popotnica za vsekakor svetlo prihodnost. Tretje mesto so osvojili lani najboljši – OŠ Vavta vas (RKS – OZ Novo mesto) in ko smo razglasili drugo mesto – OŠ Ivana Kavčiča Izlake (RKS – OZ Zagorje ob Savi), so veliko igrišče OŠ Mirana Jarca preplavili vzkliki sreče, veselja in ponosa vseh tistih, ki so predstavljali OŠ Šempeter v Savinjski dolini (RKS – OZ Žalec).

Na državnih preverjanjih prve pomoči niso pomembni pokali in priznanja, niti nagrade, največ štejejo vsekakor znanja in izkušnje, ki jih mladi tako pridobijo in predvsem dejstvo, da lahko med seboj izmenjujejo izkušnje, da se družijo in tkejo nova prijateljstva. No, in pa seveda objemi naše maskote, medveda Henrija, ti tudi štejejo veliko in nanje ne smemo pozabiti. Morda bodo vsi sodelujoči, zadnjih treh dni in vseh naših preverjanj v preteklosti, nekega dne sodelavci in bodo obujali spomine, kako so za različne šole skupaj reševali izzive na tovrstnih dogodkih, tedaj pa bodo sodelovali kot eno in resnično reševali življenja.

Naj še enkrat spomnimo – med visokošolskimi zavodi so največ znanja in izkušenj pokazali študentje Univerze v Ljubljani Zdravstvene fakultete Ljubljana, med srednješolci še tretje leto zapored Srednja zdravstvena šola Ljubljana, najboljša med osnovnošolci pa je Osnovna šola Šempeter v Savinski dolini (RKS – OZ Žalec).

Za konec pa še zahvale – najprej vsem prostovoljcem, ki so od četrtka do sobote in že kakšen dan prej skrbeli za to, da so državna preverjanja ne glede na vse potekala in se iztekla v tako pozitivnem vzdušju. In ne pozabimo – prostovoljci so pravzaprav vsi mladostniki – študentje, dijaki in osnovnošolci; ki so prišli v Črnomelj preverjat svoja znanja. Posebna hvala gre tudi njihovim mentorjem, ki jih ozaveščajo, izobražujejo in usposabljajo. Hvala Občini Črnomelj in OŠ Mirana Jarca Črnomelj za gostoljubje ter RKS – OZ Črnomelj za vso podporo pri organizaciji in izvedbi. Hvala vsem nastopajočim, ki so s svojimi nastopi vsak dan znova poskrbeli, da je nad Črnomljem sijalo sonce. Iskrena hvala izkušenim maskerjem in vsem imitatorjem, ki so tri dni za 27 sodelujočih ekip predano skrbeli, da so bili scenariji realistični in življenjski. Velika pohvala gre tudi članom nastanitvenih enot Rdečega križa Slovenije, ki so v zahtevnih razmerah izvedli praktično vajo ter ostalim sodelujočim – ZIK Črnomelj (v njihovih prostorih so potekale zahtevne priprave imitatorjev poškodb in pregled rezultatov), RIC ČrnomeljProstovoljnemu gasilskemu društvu ČrnomeljPolicijski postaji ČrnomeljDruštvu kmečkih žena DragatušNIJZ Novo mestoCentru za krepitev zdravjaŠoli zdravjaPastoralnemu centru ČrnomeljUpravni enoti ČrnomeljZavodu za transfuzijsko medicino Novo mesto in Klubu ljubiteljev psov K-9 Novo mesto, pripadnikom Slovenske vojske in enoti nujne medicinske pomoči ZD Črnomelj.

In ne pozabite – še vedno poteka Teden Rdečega križa Slovenije, letos pod sloganom ‘Tukaj za vas. Vedno in povsod. Na strani humanosti.’ In da v sredo, 21. maja 2025 na Zdravstveni fakulteti Ljubljana organiziramo drugi posvet o vlogi in pomenu Rdečega križa Slovenije. Vabljeni, da se nam pridružite.

Foto: Rdeči križ Slovenije

Orodna vrstica za dostopnost