
Vabljeni na drugi nacionalni posvet o pomenu in vlogi Rdečega križa
Sreda, 21. maj 2025, na Zdravstveni fakulteti Ljubljana
Mesec maj bomo pri Rdečem križu Slovenije zaokrožili z drugim nacionalnim posvetom, ki smo ga letos naslovili ‘Solidarnost in krepitev skupnosti’
Sreda, 21. maja 2025, med 9.30 in 13.30 uro, na Zdravstveni fakulteti Ljubljana Univerze v Ljubljani
Ljubljana, 15. maj 2025 – Po Tednu Rdečega križa, ki smo ga obeležili s številnimi brezplačnimi delavnicami, preventivnimi zdravstvenimi meritvami in izobraževanji po celi Sloveniji ter odličnem tridnevnem državnem preverjanju znanj prve pomoči za visokošolske zavode ter srednje in osnovne šole v Črnomlju, bomo mesec maj zaključili z drugim nacionalnim posvetom, kjer se bomo z izbranimi panelisti dotaknili pomena solidarnosti ter krepitve skupnosti na lokalni, regionalni, nacionalni in mednarodni ravni.
Lansko leto smo se na prvem nacionalnem posvetu, ki ga je s slavnostnim nagovorom odprla Urška Klakočar Zupančič, predsednica Državnega zbora RS, dotaknili resnično osnovnih nalog, zapisanih tudi v Zakonu o Rdečem križu Slovenije, ki določa naše delovanje, letos pa bomo storili korak naprej.
Slavnostni nagovor bo tokrat pripadel mag. Borutu Sajovicu, ministru za obrambo RS, ki mu bosta na govorniškem odru sledili še izr. prof. dr. Martina Oder, dekanja Zdravstvene fakultete Ljubljana Univerze v Ljubljani ter mag. Ana Žerjal, predsednica Rdečega križa Slovenije.
V prvem panelu z naslovom Krepitev skupnosti, ki ga bo moderirala mag. Nuška Jerman, samostojna strokovna sodelavka RKS za pravne in kadrovske zadeve ter namestnica generalne sekretarke RKS in bodo sodelujoči deležniki obravnavali temo prihodnosti – kako krepiti skupnost, na lokalnem, regionalnem, državnem in mednarodnem nivoju. Sogovorniki v panelu bodo razpravo nadgradili s predstavitvijo vzvodov za krepitev skupnosti, strategij EU za pripravljenost, kako humanitarna pomoč lahko krepi skupnost, kolikšen je pomen duševnega zdravja in partnerstev, predstavljen pa bo tudi uspešen mednarodni projekt.
V panelu bodo sodelovali Edvin Skrt (Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve RS), Bojan Pipenbaher (Ministrstvo za obrambo RS), Primož Velikonja (Rdeči križ Slovenije), Leon Behin (Uprava RS za zaščito in reševanje) ter Matej Vinko (Nacionalni inštitut za javno zdravje).
Med odmorom med paneloma bodo predstavniki Zdravstvene fakultete Ljubljana Univerze v Ljubljani in Rdečega križa Slovenije podpisali tudi memorandum o sodelovanju, saj je presečnih točk v našem delu – tako na področju krepitve skupnosti kot vse bolj potrebni solidarnosti; vse več.
Drugi panel nosi naslov Solidarnost doma in globalno, vodila pa ga bo mag. Lilijana Kozlovič, vodja Zdravilišča RKS Debeli rtič in predsednica Statutarne komisije RKS. Sodelujoči gosti bodo predstavili vlogo partnerskih organizacij pri blaženju stisk, kakšna sta vloga in pomen Stalne koordinacijske skupine za mednarodno humanitarno pravo, predstavljen bo tudi vzorčen primer odličnega meddržavnega sodelovanja, vse skupaj pa bo zaokroženo z razpravo o tem, kako pravzaprav krepiti solidarnost na različnih nivojih, v katere je posredno ali neposredno vpet tudi Rdeči križ Slovenije.
V drugem panelu bodo sodelovali minister Luka Mesec (Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti RS), namesto sprva napovedanega dr. Marka Rakovca, ki je moral svojo prisotnost odpovedati zaradi nujne službene poti, bo med panelistkami njegova namestnica, gospa Mateja Štrumelj Piškur (Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve) in Robert Markt (Rdeči križ Hrvaške).
Oba panela bosta zaokrožena tudi z razpravo, v kateri boste imeli možnost sodelovanja vsi prisotni, sicer pa si natančen program posveta lahko pogledate v priloženi priponki.
Foto: Boštjan Podlogar/STA