Socialna dejavnost
Ena od temeljnih nalog Rdečega križa Slovenije je ponuditi pomoč najbolj ranljivim posameznikom in skupinam. S programi socialne dejavnosti, ki sodijo med najpomembnejše in najobširnejše, Rdeči križ Slovenije lajša stisko brezposelnih, brezdomcev, starostnikov, bolnih, osamljenih ter številnih posameznikov in družin v stiski.
Logistika
Materialna pomoč in socialno vključevanje
Lahko pomagaš?
Rdeči križ Slovenije izvaja socialno dejavnost s pomočjo in v sodelovanju s 56 območnimi združenji, več kot 890 krajevnimi organizacijami, v številne dejavnosti pa je vključenih na stotine predanih prostovoljcev.
Socialno ogroženim posameznikom in družinam pomaga Rdeči križ Slovenije stalno in občasno zlasti s prehranskimi paketi, higienskimi pripomočki, oblačili in obutvijo, pohištvom in belo tehniko. Poleg tega skrbi za izvajanje sosedske pomoči, organizira delovanje postaj Rdečega križa, pripravlja srečanja starostnikov, organizira in koordinira obiskovanje bolnih oseb, spodbuja delovanje skupin za samopomoč in osebni razvoj ter medgeneracijskih skupin. Pomemben del socialne dejavnosti so programi pomoči za brezdomce in organizacija taborov in letovanj za otroke.
Logistika
V sklopu logistične dejavnosti Rdeči križ Slovenije zagotavlja sprejem, razkladanje, skladiščenje, pripravo, nakladanje, transport in distribucijo humanitarne pomoči, ki je namenjena pomoči potrebnim doma in v tujini. Rdeči križ Slovenije sodeluje s pristojnimi organi in službami ter zagotavlja in ureja vso potrebno dokumentacijo, ki omogoča nemoten uvoz humanitarne pomoči v Slovenijo oziroma nemoten izvoz humanitarne pomoči iz Slovenije.
Pri posredovanju humanitarne pomoči v tujino Rdeči križ Slovenije sodeluje z Mednarodno federacijo društev Rdečega križa in Rdečega polmeseca, posameznimi nacionalnimi društvi, donatorji in pristojnimi ministrstvi v Sloveniji. V sklopu mednarodne solidarnosti se Rdeči križ Slovenije po svojih možnostih vključuje predvsem v lajšanje katastrofalnih posledic vojn ter naravnih in drugih nesreč, ki prizadenejo prebivalstvo drugih držav. V zadnjih letih, od leta 2000 do sedaj, je poslal konvoj pomoči v Zvezno republiko Jugoslavijo, Indijo, Afganistan, Bosno in Hercegovino, na Poljsko, države na jugu Afrike in v Irak. Pomoč je namenjena socialno ogroženim posameznikom oziroma družinam ter prizadetim zaradi naravnih in drugih nesreč in navadno vsebuje nastanitveno opremo, odeje, posteljnino, zdravila in medicinske pripomočke.
Večino humanitarne pomoči pa Rdeči križ Slovenije s pomočjo 56 območnih združenj razdeli na območju Slovenije in s tem lajša stisko posameznikov in družin. Pomoč zajema predvsem prehranske izdelke, higienske pripomočke, šolske potrebščine, posteljnino, oblačila, obutev, občasno pa tudi belo tehniko in pohištvo.
Materialna pomoč in socialno vključevanje najbolj ogroženih oseb
od 1.aprila do 30. aprila 2019 so Centralni logistični center Rdečega križa Slovenije Ljubljana Dovjež in Logistična centra RKS-OZ Maribor ter Postojna Pivka sprejeli 641,3 ton osnovnih prehranskih izdelkov (testenine, moka, olje, riž UVT mleko, konzerviran fižol in konzervirani pelati za oskrbo socialno ogroženih posameznikov in družin. Gre za drugo letošnjo dobavo, ki jo je zagotovilo Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, in sicer v okviru Operativnega programa za materialno pomoč najbolj ogroženim za obdobje 2014-2020. Rdeči križ Slovenije bo do sredine maja vsa živila dostavil območnim združenjem RKS, kjer jo bodo predani prostovoljci krajevnih organizacij RKS in območnih združenj razdelili skladno z namenom, to je pomoči pri prvih korakih ljudi pri premagovanju revščine in socialne izključenosti. Zadnjo letošnjo dobavo hrane iz Sklada za evropsko pomoč najbolj ogroženim bo RKS v logistične centre prejel predvidoma v mesecu septembru 2019.
Sklad za evropsko pomoč najbolj ogroženim je instrument, ki želi prikazati Evropo v najboljši luči, to je Evropo, ki ščiti, varuje in skrbi za svoje državljanje saj je za človekovo dostojanstvo v vključujoči in skrbni družbi nujno, da so zadovoljene njegove osnovne potrebe.
Kdo je upravičen do pomoči?
S prehranskimi izdelki iz Sklada za evropsko pomoč najbolj ogroženim oz. do materialne pomoči RKS pomaga posameznikom in družinam, ki so:
– prejemniki DSP,
– osebe, ki so se iz različnih razlogov odpovedale prejemanju DSP ali varstvenemu dodatku in imajo nizke dohodke,
– posamezniki in družine, ki presegajo cenzus za DSP po predpisih o socialnem varstvu in za katere RKS OZ oceni, da potrebujejo pomoč oz. jih na RKS OZ napoti pristojen CSD
– zaposleni, ki ne prejemajo rednih plač,
– zaposleni z nizkimi dohodki (revni zaposleni),
– upokojenci z nizkimi pokojninami,
– brezposelni z ali brez nadomestila,
– posamezniki ali družine, ki se nenadoma znajdejo v težkih življenjskih, materialnih in socialnih okoliščinah, na katere ne morejo vplivati in zaradi katerih imajo dodatne stroške (starost, bolezen, invalidnost, duševno stanje,…),
– posamezniki ali družine prizadete zaradi naravnih ali drugih nesreč večjega ali manjšega obsega,
– socialno ogrožene družine, starejši, otroci in mladina, ki so udeleženci taborov, zdraviliških letovanj, preventivnih taborov in delavnic za otroke in mladino,
– socialno ogrožene invalidne osebe,
– brezdomci, tujci in azilanti,
– Romi,
– migranti,
– v posameznih primerih tudi posamezniki, ki se jim nudi pomoč v zavetiščih, zatočiščih, sprejemališči, javnih kuhinjah, materinskih in prehodnih domovih in podobnih socialah institucijah ter posamezniki odvisniki,
– brezdomci v primeru primerne (npr. konzervirane hrane,…)
Kako naj pridem do pomoči?
Se vam zdi, da ste upravičeni do pomoči in ne veste, kako jo lahko dobite? Potrkajte na vrata svojega območnega združenja Rdečega križa in se s sodelavci RKS OZ ali prostovoljci pogovorite, kakšno pomoč potrebujte ter oddajte vlogo.
Poleg hrane, ki je zagotovljena iz Sklada za evropsko pomoč pa se prejemniki pomoči, lahko vključijo tudi v posamezne spremljevalne ukrepe, ki jih izvajajo posamezna območna združenja Rdečega križa.
– Informiranje in laična psihosocialna podpora prejemnikom materialne pomoči
– Krepitev socialnih veščin, znanj in spretnosti prejemnikov materialne pomoči
– Prostočasne delavnice za otroke in mladostnike iz socialno ogroženih družin
– Laična psihosocialna podpora v primeru naravnih in drugih izrednih dogodkov.
O izvedbi posameznih spremljevalnih ukrepov bodo prejemniki pomoči tj. socialno ogroženi obveščeni ob prevzemu pomoči v skladiščih RKS OZ., prek prostovoljcev … , oz. se lahko pozanimajo na sedežu RKS OZ.